Denne engangs heliumflaske er velegnet til at fylde latexballoner såvel som folieballoner. En ventil inkluderet i leveringsomfanget gør påfyldning meget let - du finder en detaljeret beskrivelse på æsken.
Den gennemsnitlige flyvetid for en latexballon er omkring 6-7 timer i godt vejr. Folieballoner har en flyvevarighed på endda op til en uge ved moderate temperaturer. Du kan nemt smide flasken i den gule skraldespand , som regel i den gule sæk eller selvfølgelig på den kommunale affalds- og genbrugsplads. Sørg for, at flasken er helt tom, og at ventilen er skruet af. Det kan også mærkes "LEER". Flaskens indhold er komprimeret og indeholder 140 liter i volumen, hvilket svarer til 0,14 m³.
Mængden af helium i flasken er tilstrækkelig til:
Latex balloner runde:
23 cm diameter - 20 stk.
27 cm diameter - 15 stk.
30 cm diameter - 10 stk.
folie balloner:
45 cm diameter - ca 10 stk.
Fare! Oplysningerne er vejledende værdier uden garanti!
Vigtige sikkerhedsinstruktioner: Brug kun flasken i et godt ventileret område, genfyld ikke beholderen, og undgå direkte varme og åben ild. Artiklen er ikke egnet til børn under 3 år!